Thursday, May 16, 2019

Co warto wiedzieć kupując samochód na kredyt

Zaciąganie kredytów to u nas codzienność zaciągamy je na wiele różnych celów, a coraz częściej również na kupno samochodu gdyż z reguły nie stać nas na to by jeździć wymarzonym autem kupionym za gotówkę. Zanim jednak zdecydujemy się na zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu powinniśmy się o nim dowiedzieć jak najwięcej by nie wpaść w pułapkę i negatywnych skutków takiego kroku nie odczuwać przez kilka długich lat. Źle dobrany i zaciągnięty kredyt może wpędzić nas w duże tarapaty a często również w tak zwaną spiralę długów. Decydując się na zaciągnięcie kredytu samochodowego musimy wiedzieć przede wszystkim czym różni się on od zwykłego kredytu gotówkowego i czy faktycznie jest to korzystna forma finansowania zakupu pojazdu?

Jak się okazuje najważniejsza różnica polega na tym, że kredyt samochodowy to kredyt docelowy. Jest on zazwyczaj dużo tańszy niż kredyt gotówkowy. Po drugie możemy z niego korzystać przez dłuższy okres niż jak bywa to w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Ponadto z kredytu gotówkowego trudno będzie nam sfinansować zakup wymarzonego samochodu, ponieważ maksymalna jego kwota będzie o wiele niższa niż w przypadku dedykowanego kredytu samochodowego.

A zatem jak długo można kredytować zakup samochodu? Jak się okazuje istnieją oferty, które pozwolą nam na wzięcie kredytu samochodowego nawet na 10 lat. Niestety w przypadku kredytu gotówkowego nie będziemy mieć takiej możliwości. Średnie oprocentowanie takiego kredytu w najpopularniejszym okresie, czyli takim który trwa 36 miesięcy mieści się w przedziale około 8% a 13%.

Pamiętajmy również o tym, że istnieją trzy typy kredytów samochodowych:

• Po pierwsze kredyt standardowy - polega on na comiesięcznej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych zawartych na dowolny okres kredytu. Minimalny okres w tej sytuacji wynosi 6 miesięcy, maksymalny natomiast nawet do 10 lat. Co ważne nie jest tu wymagana wpłata własna.

• Po drugie kredyt jdnoratowy – jest to kredyt promocyjny oferowany przede wszystkim przez „banki samochodowe” np. Toyota Bank, które są ściśle związane z danym dystrybutorem. Ten rodzaj kredytu wyróżnia się przede wszystkim koniecznością posiadania dużej wpłaty własnej, np. 50%. Pozostałą część natomiast wpłacamy np. po roku. Inaczej mówiąc są to kredyty 50/50, bądź 60/40, a ich największa i najkorzystniejszą zaletą jest to, że nie są one w żaden sposób oprocentowane.

• Po trzecie kredyt balonowy – jest to bardzo ciekawa forma finansowania zakupu samochodu, z której coraz częściej korzystamy. Charakteryzuje się ona przede wszystkim niską ratą, ale na koniec kredytowania będziemy musieli wpłacić ostatnią ratę w wysokości 20% wartości samochodu w dniu zakupu. Inaczej mówiąc, kupując auto za 60 tys. zł płacimy raty tylko od kwoty 45 tys. zł, czyli ok. 1400 zł miesięcznie przez okres 36 miesięcy, natomiast na koniec musimy wpłacić pozostałe 15 tys. zł. Decydując się na ten rodzaj kredytu bank nie będzie wymagał od nas wpłaty własnej.